Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Teckning 14896403



*

nr 1489 6403


Erik Harald Zetterström - Kar de Mumma

(1904-1997), Sverige


Teckning, 31x16 cm, yttermått inklusive ram: 33x18 cm


Kar de Mumma, Erik Harald Zetterström, född i Stockholm 1904, död 1997 i Stockholm, svensk revyförfattare, skriftställare och dagstidningskåsör.

Följerätt

Ja

Utrop:

500 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 september 2022
kl 20:04:32


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/9 17:42:21 1      Vinnande bud
6/9 17:42:58 1      justering av budtak



  • Konstnär/Designer

Erik Harald Zetterström - Kar de Mumma

Kar de Mumma, Erik Harald Zetterström, född i Stockholm 1904, död 1997 i Stockholm, svensk revyförfattare, skriftställare och dagstidningskåsör.

Läs mer om Erik Harald Zetterström - Kar de Mumma
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning vattenfärg
  • 8213 Akvarell
    Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8097 Akvarell
    Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 8009 Akvarell
    Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Monogramsigner..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:12
  • 8008 Akvarell
    Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Strandfiske, K..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:34
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:29




Ladda ner broschyr